Timo Liuhto on kouluttanut ja kilpaillut agilitya omilla koirilla vuodesta 2000 ja tehnyt agilityvalmennusta päätyökseen vuodesta 2014. Hän on ollut SAGi TOP Teamsissa kaudella 2014-15, 20-21, 21-22 ja tulevana kautena 2023. Hän on valmentanut ulkomailla vuodesta 2014 mm. Italiassa, Iso-Britanniassa, Kanadassa, Hollannissa, Saksassa ja Sveitsissä ja koulutusseminaareissa 10 osavaltiossa USA:ssa.
Hän on ollut Suomen edustusjoukkueessa kolmella eri koiralla MM, EO- ja PM-kisoissa vuodesta 2009 lähtien. Saavutuksina on AvoSM-1, EO-finaalin 9. sija, Suomen MM-karsintojen voitto 2015, PM-yksilöpronssia ja PM-joukkuekultaa sekä lukuisia SM-joukkuemitaleja. Kansainvälistä kisakokemusta on myös muista kilpailuista eri puolilla Eurooppaa ja USA:ssa.
Neljä 5 koirakon ryhmää ja jokaiselle on aikaa 2 tuntia:
Ryhmä 3 17-19
Ryhmä 4 19-21
Koulutus tavallisella harjoituskentällä (kentällä 5) (ensimmäinen ryhmä rakentaa radan 11.30 alkaen ja viimeinen purkaa)
Koirakon tulisi pystyä tekemään rataa vähintään pätkissä. Radan voi suorittaa ilman kontakteja ja koulutus sopii myös nuorille koirille.
Ilmoittautuminen koulutukseen aukeaa maanantaina 17.10. klo klo 14:00 MyClubissa.
Hinta: 45 e/koirakko TamSKilaisille, muille 50 e/koirakko
Tamskilaiset ovat etusijalla koulutukseen.
Huom! Ilmoittautumiset ovat sitovia! se tarkoittaa, että kun olet ilmoittautunut ja mahtunut treeniryhmään, on sinun maksettava jokainen osallistuminen. jos joudut jäämään pois, ilmoita koulutusvastaavalle ja katsomme MyClubista onko varalla koulutukseen tulijoita. Jollei ole, voit myydä treenipaikkasi.
Mikäli koulutus on suosittua, niin Timon kanssa on alustavasti sovittu, että hän tulee valmentamaan Tamskilla lisäksi 7 kertaa talven ja kevään aikana vaihtuvin teemoin.Tämä mahdollistaa osallistujille pidemmmän valmennussuhteen.
Lisätietoja: Nina Hanikka <nina.hanikka@tamsk.com> Tamskin agilityn koulutustiimi