Vapaiden paikkojen tilanne elää jatkuvasti. Alla ohjeet, miten eri ryhmiin haetaan, sekä lisätietoa joustavasta päiväryhmästä.
Agilityn vapaat ryhmäpaikat
https://docs.google.com/spreadsheet/pub?key=0At9FW_oOzY0udHFiOG05akRPdEtWMXU1ZFNLYk1VQUE&output=html
Paikkoja on voitu tarjota jo jollekulle aiemmin hakeneelle, joten odotathan rauhassa vastausta. Täytä kuitenkin lomake, jotta tiedämme tarjota paikkaa sinulle seuraavaksi. Treeniryhmäkalenterista löydät ryhmien tarkemmat tasokuvaukset sekä lisätietoa ryhmien valmentajista, tutustuthan siihen ennen ryhmiin hakemista. Violetilla merkityissä ryhmissä on todennäköisimmin tilaa. OT-ryhmillä ei ole valmentajaa, ryhmät treenaavat itsenäisesti. KR-ryhmät on vain kouluttajille.
Seuraathan myös ajantasaista tiedotusta tulevista kursseista. Viikkoryhmiin hakeakseen koirakolla tulee olla vähintään noin alkeiskurssia vastaavat taidot, mielellään myös jatkokurssi käytynä.
Listaus, jota pyritään pitämään ajantasalla:
- Maanantaisin klo 18.15-19 pentuvalkku arvokisatasoiselle ohjaajalle tai valmentajalle pennun tai nuoren kokemattoman koiran kanssa, 1-2 paikkaa.
- Maanantaisin klo 21-22 Tommi Raita-ahon ryhmä kisaaville tai vahvasti kisavalmiille koirakoille, 1,5 paikkaa.
- Tiistaisin klo 15-17 Soile Sammaliston ryhmä, 1 paikka.
- Parittomien viikkojen keskiviikkoisin klo 18.30-19.30 Annika Viinikan ryhmä jo kisaaville koirille, 1 paikka
- Keskiviikkoisin klo 20-21 Anna-Riina Rajalan ryhmä nuorille koirille, jotka pystyvät kuitenkin tekemään jo myös haastavampiakin kuvioita ja treenaamaan lisäksi itsenäisesti (medit/maksit), 1 paikka
- Keskiviikkoisin klo 20-21 valmentajille tarkoitettu kouluttajaryhmä (KR Minna Räsänen)
- Torstaisin klo 17-20 nuorten ohjaajien ryhmässä vapaana yksi paikka kokeneemmalle junnuohjaajalle (max. 18 v.) ja kisaavalle koiralle. Valmentajina Aino McLean ja Einari Pekkala. Tässä ryhmässä treenit vaihdellen joko 17-18.30 tai 18.30-20.
- Torstaisin klo 19-20 Minna-Kaisa Haapasen ryhmä tavoitteellisille koirakoille, 1 paikka
- Torstaisin klo 19-21 Noora Haapamäen ryhmä noin kisavalmiille tai kisaavalle XS-, S- tai M-kokoiselle koiralle, 1 paikka
- Torstaisin klo 20-21 valmentajille tarkoitettu kouluttajaryhmä (KR Tommi Raita-aho)
- Sunnuntaisin klo 19-20 Vesa Laikon ryhmä jo esteet osaaville kisavalmiille koirakoille, 2,5 paikkaa
Ohjeet, miten haet erilaisiin ryhmiin
– viikkoryhmiin ja nuorten ohjaajien ryhmään hakemisen ohjeet täällä: http://www.tamsk.com/toiminta/kurssit-ja-koulutukset/agilitykoulutukset/
– pentujen ja teinien valmennusryhmiin saat haettua täyttämällä seuraavalta sivulta löytyvän hakulomakkeen, mutta luethan ensin valmennusryhmiin valittavien kriteerit ja muutenkin valmennusryhmien toimintaperiaatteista: http://www.tamsk.com/agility/agilityn-valmennusryhmat-2022/
– Kouluttajaryhmiin ja OT-ryhmiin haetaan ottamalla yhteyttä suoraan ryhmän yhteyshenkilöön. Kysy yhteystiedot tarvittaessa agiryhmat(a)tamsk.com
Entä mikä on joustava päiväryhmä torstaisin? Miksi joustavaan päiväryhmään kannattaa hakea?
Joustava päiväryhmä on suunniteltu ohjaajille, jotka eivät välttämättä pysty sitoutumaan jokaviikkoiseen ryhmäpaikkaan, mutta pääsisivät treenaamaan vaihtelevina kertoina. Toki ryhmässä voi treenata myös normaaliin tapaan joka viikko ja maksaa suoraan kokonaisen ryhmäpaikan. Joustoa käyttävät ryhmäläiset maksavat lähtökohtaisesti puolikkaan ryhmäpaikkamaksun ja loput treenikerrat maksetaan sitten toteutuvien treenien mukaan ennen ko. treenikertaa. Käyttämättömistä treenikerroista ei siis veloiteta, jos on vähintään puolet kerroista paikalla. Enemmän toki saa treenata, kun hoitaa kertamaksun. Valmentaja tarkistaa maksun näiltä puolet kauden treenikerroista ylittäviltä kerroilta, jos ei halua maksa täyttä koko kauden maksua. Kesäkaudella puolet kaudesta on 10 krt. Ryhmän pituus voi siis hieman vaihdella eri viikoilla. Ryhmäläisen pitää ajoissa ilmoittaa pääseekö paikalle. Ilmoituskanava sovitaan yhdessä valmentajan kanssa.
Kesäkaudella joustavan päiväryhmän treeniaika on torstaisin aamupäivällä klo 10-12. Valmentajana on Tarja Tiainen. Ryhmä on tällä hetkellä täynnä. Luethan lisää agilityn viikkoryhmiin hakemisesta TÄÄLTÄ. Ryhmässä treenaava tekee ainakin puolikkaan ryhmäpaikan talkoot, talkoomäärä tarkistetaan kauden loppupuolella treenimäärää vastaavaksi. Seuraavalle kaudelle ei saa ryhmäpaikkaa, jos talkoita ei ole tehtynä vaadittua määrää maaliskuun loppuun mennessä, joten joustavassa ryhmäss talkoiden määrää tulee mielellään hieman ennakoida sen mukaan miten usein on käynyt treenaamassa.